Пошук по сайту
Авторизація
Логин:
Пароль:
Регистрация
Забыли свой пароль?
Періодика
Медична інформатика та інженерія
Партнери
Поиск информации по диагнозу / Med And Me Издательский дом ЗАСЛАВСКИЙ Zepter
Технічна підтримка

Як пересадка кісткового мозку вилікувала рак та шизофренію

Впроваджена нова система електронної реєстрації на навчання у НУОЗУ імені П. Л. Шупика
Дізнатися більше...
Продовжується підписка на науково-практичний журнал "Медична інформатика та інженерія"
Дізнатися більше...

Світові новини з медицини

Як пересадка кісткового мозку вилікувала рак та шизофренію 19.09.2019

Як пересадка кісткового мозку вилікувала рак та шизофренію

Японські психіатри описали неймовірний випадок: пацієнта з шизофренією вдалося вилікувати абсолютно випадково - шляхом пересадки кісткового мозку. Втім, після того як вони опублікували цю історію в науковому журналі Frontiers in Psychiatry, з'ясувалося, що це далеко не єдиний подібний випадок.

На адресу авторів статті почали надходити листи з описом схожих історій чудесного зцілення, коли пацієнтів вдавалося випадково вилікувати від душевної недуги - паралельно з лікуванням основного захворювання.

І ось, через рік, вчені, здається, зрозуміли, як це відбувається.

Неймовірна історія

Галюцинації у пацієнта Н. почалися на 24-му році життя. Йому здавалося, що думки витікають з його голови - і їх можуть бачити інші люди. При перегляді фільмів йому ввижалося, що актори подають йому таємні знаки, намагаючись вступити з ним в контакт. Він став нервовим, дратівливим, втратив сон.

Психіатр Цуєсі Міяока діагностував у Н. параноїдальну шизофренію і прописав йому курс нейролептиків. Однак ліки не допомагали - розлад виявився стійким до медикаментів. Рік по тому стан пацієнта погіршився. Він став швидко втомлюватися, задихатися, у нього почалися напади лихоманки. Чергове обстеження показало, що у Н. гострий мієлоїдний лейкоз - один із різновидів раку крові. Щоб врятувати йому життя, була необхідна пересадка кісткового мозку.

Донора знайшли, і трансплантація пройшла успішно. Тут-то і сталося диво: у чоловіка зникли галюцинації, а разом з ними й відчуття тривожності. Його шизофренія повністю пропала.

Спочатку лікарі думали, що це тимчасове явище і недуга повернеться. Проти з того часу пройшло вже кілька років, і доктор Міяока підтверджує: пацієнт не показує ніяких ознак шизофренії, попри те що більше не приймає таблетки.

Таємничий зв'язок

Пересадка кісткового мозку фактично перезавантажує імунну систему пацієнта. Хіміотерапія знищує старі лімфоцити, а нові формуються вже в донорському органі.

Звичайно, не можна робити далекосяжні висновки лише на основі одного випадку, і цілком ймовірно, що Н. допомогли препарати, які він приймав до і після операції з трансплантації. Але саме одужання вказує на те, що його психічний стан був якимось чином зав'язаний на імунну систему.

Це досить неймовірне припущення - зрештою, що спільного у нашого імунітету з мозком? Однак все більше дослідників приходять до висновку, що подібний зв'язок існує.

Перші спостереження в цій сфері були зроблені ще понад 100 років тому.

У кінці XIX століття лікарі помітили: коли психіатричною клінікою проходить хвиля застуди або грипу, підвищення температури викликає поліпшення психічного стану пацієнтів.

Австрійський доктор Юліус Вагнер-Яурегг навіть розробив новий метод: він заражав психічно хворих на малярію, щоб у тих розвинулася сильна лихоманка.

Деякі пацієнти в результаті померли, але багатьох вдалося вилікувати від душевної недуги. За це відкриття австрійця у 1927 році нагородили Нобелівською премією з медицини.

Малярійну терапію перестали застосовувати в 1950-х роках як занадто ризиковану.

Проте кілька років тому був описаний ще один випадок, коли психічно хвора жінка позбулася шизоафективного розладу, перехворівши на зараження крові, яке супроводжувалося сильним жаром.

Втім, є і зворотний випадок. У Нідерландах хворому на лейкемію пересадили кістковий мозок від брата, у якого була шизофренія. Пацієнта вдалося вилікувати від раку - але у нього також розвинулася шизофренія.

Подібні випадки досить рідкісні, але в останні десятиліття по всій планеті їх набралося вже не менше дюжини. І вчені активно вивчають взаємозв'язок психічних захворювань з імунною системою.

За словами Роберта Йолкена, професора відділення нейровірусологіі в Університеті Джонса Хопкінса, серед пацієнтів з шизофренією близько третини демонструють і ознаки імунного дисбалансу.

"Роль активації імунітету при серйозних психічних розладах - мабуть, найцікавіший новий напрямок у вивченні подібних захворювань", - цитує професора New York Times.

Джерело: BBC


Возврат к списку


Новини
08.04.2021  Інсулін в таблетках: вчені наблизилися до створення нової форми препарату для діабетиків
07.04.2021  Знайдено Два Нові Молекулярні Механізми Захисту Від Хвороби Паркінсона
06.04.2021  Знайшли спосіб контролю раку та інфекційних процесів в організмі
05.04.2021  Побічні ефекти статинів: підвищується ризик чотирьох проблем зі здоров’ям
02.04.2021  Ключ до довголіття: як швидкість ходьби впливає на тривалість життя
01.04.2021  Вчені Створили Штучні Слізні Залози
31.03.2021  Вчені розповіли про негативний вплив цукру на пам’ять дітей
30.03.2021  Науковці виявили додаткові фактори, що збільшують ризик зараження і важкого протікання Covid-19
29.03.2021  Вчені розгадали секрет антибіотикорезистентності
26.03.2021  Вітамін D від запаморочення
24.03.2021  Вчені знайшли зв’язок між розвитком деменції та вживанням обробленого м’яса
23.03.2021  Вчені довели, що знизити ризик розвитку діабету у людей можна за допомогою регулярного ранкового вживання їжі
22.03.2021  Санітайзери для рук можуть нашкодити людям
19.03.2021  Мешканка Аргентини стала другою людиною в світі, яка перемогла ВІЛ природним шляхом
18.03.2021  Вчені назвали шість груп людей, які схильні до утворення тромбів
17.03.2021  Ракові клітини можуть ухилятися від хіміотерапії — учені встановили причину
15.03.2021  Вчені довели, що робота у нічну зміну сприяє розвитку онкологічних хвороб
12.03.2021  Неврологи знайшли новий доступний засіб для підтримки мозку
11.03.2021  Вчені знайшли зв’язок між рівнем артеріального тиску і температурою в домі
10.03.2021  Українці розробили пристрій, який може попередити про інсульт
HINARI
PubMed