Пошук по сайту
Авторизація
Логин:
Пароль:
Регистрация
Забыли свой пароль?
Періодика
Медична інформатика та інженерія
Партнери
Поиск информации по диагнозу / Med And Me Первый украинский нефрологический сайт проф. Д. Иванова Zepter
Технічна підтримка

Загальнотеоретична характеристика медичного страхування
Термінологія в медичному страхуванні

На даний час визначення поняття «страхування» наведено в статті 1 Закону України «Про страхування» (надалі ЗУПС): «Страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів».

Стаття 5 ЗУПС розділяє страхування за формами на обов’язкове та добровільне.

Медичне страхування (безперервне страхування здоров’я), згідно статті 6 ЗУПС – вид добровільного страхування.

Серед видів обов’язкового страхування, стаття 7 ЗУПС, також зазначено медичне страхування.

Це дозволяє відокремити терміни «добровільне медичне страхування» та «обов’язкове медичне страхування».

Крім того, в частині 1 статті 4 Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (надалі ОЗУПЗДСС) від 14 січня 1998 р. медичне страхування визначене як один із видів загальнообов’язкового соціального страхування. Постає питання тотожності понять обов’язкового та загальнообов’язкового медичного страхування. Частина друга статті 4 ОЗУПЗДСС говорить, що: «Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ». Проте, Закону про загальнообов’язкове медичне страхування, який би міг дати роз’яснення з цього приводу, на сьогодні не існує. Він знаходиться на стадії розробки, його прийняття заплановане на 2015 рік.

Отже, проводити аналіз правового регулювання медичного страхування в Україні можливо лише стосовно добровільного медичного страхування.

Але ЗУПС має одну, на наш погляд, дуже важливу особливість: окремим пунктом зазначено, що його дія не поширюється на державне соціальне страхування. Жоден інший Закон України не містить в преамбулі формулювання в негативній формі, що робить цей документ винятковим. Чи можемо ми залишити цю особливість без уваги? Вважаємо, що ні, оскільки ігнорування винятку в гіпотезі ставить під сумнів цінність тези.

Така особливість даного документу примушує зробити цілий ряд зауважень.

Перше. Нормативно-правовий документ будь-якої юридичної сили, а тим більше акт Верховної Ради України, не може (не повинен) містити окремого посилання на обмеження своєї дії. Чому?

Нормативно-правовий документ є формою існування акту управління. Його структура чітко регламентована та формалізована. Преамбула використовується для короткого опису сфери, мети та мотивів прийняття даного закону. Зазначати, на яку сферу закон НЕ розповсюджується так само безглуздо, як зазначати мотиви, якими цей закон НЕ керується. Таке зауваження призводить до появи так званих «дурних безкінечностей», і, однозначно, не має фігурувати в тексті Закону України.

Друге. Чому обрано саме таку форму відокремлення меж дії? Відповідь, на мою думку, наступна: законодавці просто не знайшли іншої можливості задекларувати різність понять «обов’язкове медичне страхування» та «добровільне медичне страхування», оскільки принцип виокремлення окремого від загального в даному випадку не спрацьовує. Медичне страхування як загальний термін не може містити в собі перерахованих часток, оскільки вони відрізняються за змістом та смисловим навантаженням.

Третє. З яких позицій розцінювати такий правовий акт, що за своєю сутністю має розповсюджуватись на певне коло суб’єктів, але не робить цього? Конкретного підходу до подібної ситуації в літературі не описано. Точніше не описано випадків, коли явно спірне та неоднозначне формулювання в законі не подано на розгляд компетентного органу судової чи законодавчої влади, яким, в даному випадку, є Конституційний Суд України. Але подання, а тим більше коментаря з боку суду, не було.

Одним з підходів могла б бути оцінка його з позиції ієрархії нормативно-правових документів, що традиційно спирається на поняття юридичної сили. Проте, такий підхід правомірний лише для аналізу послідовних законодавчих актів. Тому, приймемо позицію простої констатації факту, що такий закон є і визнаний чинним, тобто обов’язковим до виконання.

Об'єктом медичного страхування є майнові інтереси, пов'язані з життям і здоров'ям громадян, а його метою — забезпечення застрахованим особам при виникненні страхового випадку права на отримання медичної допомоги за рахунок нагромаджених коштів та фінансування профілактичних заходів.

Страховими ризиками в медичному страхуванні є захворювання застрахованого, а страховими випадками — його звернення в медичну установу і надання застрахованому лікувальних послуг.

Згідно з українським страховим законодавством медичне страхування відрізняється від страхування життя, оскільки не передбачає ризику смерті або дожиття до певного віку чи до закінчення терміну дії договору, що перетворює його в ризиковий вид страхування.

Медичне страхування трактується як система економічних відносин, і тому характерним для нього є наявність декількох суб'єктів страхової діяльності.

Суб'єктами медичного страхування є:
  • страховики,
  • страхувальники;
  • застраховані особи;
  • медичні заклади.
Новини
18.03.2019  Генетики розібралися з проблемою безсоння
18.03.2019  Винахідники представили альтернативу звичайному інсуліну
18.03.2019  Швейцарія змінює своє ставлення до марихуани і її продуктів
18.03.2019  Молоді люди вважають краще самодіагностику за допомогою інтернету, показало опитування
18.03.2019  Відкриття: ДНК людей передається в ході рукостискань
17.03.2019  Медики: омега-3 - обов'язкова добавка для вагітних жінок
17.03.2019  Лікарі підрахували, скільки недосипають новоспечені батьки
17.03.2019  Медики заборонили використовувати вейпи зі смаком попкорну і карамелі
17.03.2019  Люди, які страждають від недосипу, більш сприйнятливі до болю
17.03.2019  Дослідники довели користь зеленої кави для тих, хто худне
16.03.2019  Кардіологи довели наявність цілющих властивостей у горіхів
16.03.2019  Лікарі категорично заборонили раковим хворим курити сигарети
16.03.2019  Медики: відсутність підтримки з боку чоловіка вбиває в прямому сенсі слова
16.03.2019  Дієтологи розробили ідеальну дієту для зниження ваги в зрілому віці
16.03.2019  Медики розповіли, що буде, якщо довго сидіти на одному місці
15.03.2019  "Решето" для ракових клітин прискорить постановку діагнозу, обіцяють розробники
15.03.2019  Особлива мікрофлора кишечника призводить до розвитку раку, показали дослідження
15.03.2019  Австралійські вчені зробили справжній прорив у лікуванні алергії
15.03.2019  Чоловіки і жінки по-різному переносять понаднормову роботу
15.03.2019  Фахівці показали ігрову систему реабілітації
HINARI
PubMed