Пошук по сайту
Авторизація
Логин:
Пароль:
Регистрация
Забыли свой пароль?
Періодика
Медична інформатика та інженерія
Партнери
Поиск информации по диагнозу / Med And Me Первый украинский нефрологический сайт проф. Д. Иванова Zepter
Технічна підтримка

Загальнотеоретична характеристика медичного страхування
Термінологія в медичному страхуванні

На даний час визначення поняття «страхування» наведено в статті 1 Закону України «Про страхування» (надалі ЗУПС): «Страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів».

Стаття 5 ЗУПС розділяє страхування за формами на обов’язкове та добровільне.

Медичне страхування (безперервне страхування здоров’я), згідно статті 6 ЗУПС – вид добровільного страхування.

Серед видів обов’язкового страхування, стаття 7 ЗУПС, також зазначено медичне страхування.

Це дозволяє відокремити терміни «добровільне медичне страхування» та «обов’язкове медичне страхування».

Крім того, в частині 1 статті 4 Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (надалі ОЗУПЗДСС) від 14 січня 1998 р. медичне страхування визначене як один із видів загальнообов’язкового соціального страхування. Постає питання тотожності понять обов’язкового та загальнообов’язкового медичного страхування. Частина друга статті 4 ОЗУПЗДСС говорить, що: «Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ». Проте, Закону про загальнообов’язкове медичне страхування, який би міг дати роз’яснення з цього приводу, на сьогодні не існує. Він знаходиться на стадії розробки, його прийняття заплановане на 2015 рік.

Отже, проводити аналіз правового регулювання медичного страхування в Україні можливо лише стосовно добровільного медичного страхування.

Але ЗУПС має одну, на наш погляд, дуже важливу особливість: окремим пунктом зазначено, що його дія не поширюється на державне соціальне страхування. Жоден інший Закон України не містить в преамбулі формулювання в негативній формі, що робить цей документ винятковим. Чи можемо ми залишити цю особливість без уваги? Вважаємо, що ні, оскільки ігнорування винятку в гіпотезі ставить під сумнів цінність тези.

Така особливість даного документу примушує зробити цілий ряд зауважень.

Перше. Нормативно-правовий документ будь-якої юридичної сили, а тим більше акт Верховної Ради України, не може (не повинен) містити окремого посилання на обмеження своєї дії. Чому?

Нормативно-правовий документ є формою існування акту управління. Його структура чітко регламентована та формалізована. Преамбула використовується для короткого опису сфери, мети та мотивів прийняття даного закону. Зазначати, на яку сферу закон НЕ розповсюджується так само безглуздо, як зазначати мотиви, якими цей закон НЕ керується. Таке зауваження призводить до появи так званих «дурних безкінечностей», і, однозначно, не має фігурувати в тексті Закону України.

Друге. Чому обрано саме таку форму відокремлення меж дії? Відповідь, на мою думку, наступна: законодавці просто не знайшли іншої можливості задекларувати різність понять «обов’язкове медичне страхування» та «добровільне медичне страхування», оскільки принцип виокремлення окремого від загального в даному випадку не спрацьовує. Медичне страхування як загальний термін не може містити в собі перерахованих часток, оскільки вони відрізняються за змістом та смисловим навантаженням.

Третє. З яких позицій розцінювати такий правовий акт, що за своєю сутністю має розповсюджуватись на певне коло суб’єктів, але не робить цього? Конкретного підходу до подібної ситуації в літературі не описано. Точніше не описано випадків, коли явно спірне та неоднозначне формулювання в законі не подано на розгляд компетентного органу судової чи законодавчої влади, яким, в даному випадку, є Конституційний Суд України. Але подання, а тим більше коментаря з боку суду, не було.

Одним з підходів могла б бути оцінка його з позиції ієрархії нормативно-правових документів, що традиційно спирається на поняття юридичної сили. Проте, такий підхід правомірний лише для аналізу послідовних законодавчих актів. Тому, приймемо позицію простої констатації факту, що такий закон є і визнаний чинним, тобто обов’язковим до виконання.

Об'єктом медичного страхування є майнові інтереси, пов'язані з життям і здоров'ям громадян, а його метою — забезпечення застрахованим особам при виникненні страхового випадку права на отримання медичної допомоги за рахунок нагромаджених коштів та фінансування профілактичних заходів.

Страховими ризиками в медичному страхуванні є захворювання застрахованого, а страховими випадками — його звернення в медичну установу і надання застрахованому лікувальних послуг.

Згідно з українським страховим законодавством медичне страхування відрізняється від страхування життя, оскільки не передбачає ризику смерті або дожиття до певного віку чи до закінчення терміну дії договору, що перетворює його в ризиковий вид страхування.

Медичне страхування трактується як система економічних відносин, і тому характерним для нього є наявність декількох суб'єктів страхової діяльності.

Суб'єктами медичного страхування є:
  • страховики,
  • страхувальники;
  • застраховані особи;
  • медичні заклади.
Новини
23.05.2019  Спеціальні окуляри і відмова від мобільних пристроїв - запорука хорошого сну
23.05.2019  Дивний випадок: за компульсивним шопінгом ховався розлад сну
23.05.2019  Популярність ЕКО загрожує справжньою епідемією безпліддя
23.05.2019  Медики: щоб стати довгожителем, потрібно ходити максимально швидко
23.05.2019  Брокколі виявилася джерелом протиракового агента
22.05.2019  Лікарі радять не завжди сидіти з прямою спиною
22.05.2019  Дослідження: світлодіоди можуть спровокувати втрату зору
22.05.2019  Мобільні телефони навчили діагностувати вушні інфекції
22.05.2019  Брудне повітря вбиває репродуктивну систему декількох поколінь
22.05.2019  БАД для суглобів виявилися виключно корисними для судин і серця
21.05.2019  У ліках проти раку побачили справжній порятунок від астми
21.05.2019  Тривалість життя сучасних людей скорочує робота
21.05.2019  Вчені виявили ліки, які небезпечні для вагітних
21.05.2019  Якщо в будинку живе хвора собака, всі члени сім'ї перебувають у небезпеці
21.05.2019  Печінка відіграє важливу роль у розвитку ожиріння, показало дослідження
20.05.2019  Зволожувачі повітря реально рятують від зараження грипом
20.05.2019  Унікальна розробка позбавить від тромбів за допомогою операцій
20.05.2019  Люди вміють розпізнавати заразних індивідів по виразу обличчя
20.05.2019  У Росії можуть ввести заборону на спирт в лікарських засобах
20.05.2019  Порятунком від раку несподівано виявилися ліки проти алергії
HINARI
PubMed