Пошук по сайту
Авторизація
Логин:
Пароль:
Регистрация
Забыли свой пароль?
Періодика
Медична інформатика та інженерія
Партнери
Поиск информации по диагнозу / Med And Me Первый украинский нефрологический сайт проф. Д. Иванова Zepter
Технічна підтримка

Поняття страхування




Існує багато дефініцій терміну «страхова медицина». Зокрема, як вважає Я.Ф. Радиш, страхова медицина - це складна та надзвичайно мобільна система товарно-ринкових відносин у галузі охорони здоров'я. Товаром є оплачувана, конкурентоспроможна, гарантована, якісна і достатня за обсягом медична послуга, пов'язана з ризиком для здоров'я. "Покупцем" її може бути держава, група людей (виробничі колективи, заклади та установи різних форм власності), фізичні особи, які перебувають в умовах такого ризику.


На думку В.Г. Бідного, страхова медицина – це система організації фінансування охорони здоров’я за допомогою коштів, що накопичуються у резервах спеціалізованих страхових компаній, які здійснюють медичне страхування. Завдяки страховій медицині забезпечується економічна і соціальна захищеність середньої і малозабезпечених верств населення, гарантованість їх прав на медичну допомогу.

Але в сучасному теоретичному доробку щодо страхової медицини існують і кардинально протилежні думки. Так, на думку В.М.Лехан, термін «страхова медицина » є абсолютно некоректним. Замість нього вона пропонує вживати термін «Страхова модель фінансування охорони здоров’я» для характеристики основного джерела фінансування галузі охорони здоров’я.

Велика Медична Енциклопедія визначає термін «медицина» як систему наукових знань і практичної діяльності, метою яких є зміцнення і збереження здоров’я людей, подовження тривалості життя, попередження і лікування хвороб людини. Тобто значення медицини трактується саме як теоретична і практична діяльність, спрямована на профілактику, лікування і відновлення здоров’я громадян, і аж ніяк не несе у собі фінансового змісту. 


З іншого боку, термін «страхування» визначається Законом України «Про страхування» як вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, які формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів та доходів від розміщення цих фондів. Тобто, термін «страхування» лежить у площині захисту саме майнових інтересів.

В літературі як аналог терміну «медичне страхування» часто використовується термін «страхування здоров’я». Зокрема, вживання терміну «страхування здоров’я» для характеристики медичного страхування зустрічається у працях Євсєєва.В.І., Нагайчук Н.Г.та інших. Але страхування здоров’я є значно ширшим поняттям, ніж медичне страхування, а тому вкрай некоректно було б їх ототожнювати.

З погляду класифікації страхування за об’єктами, страхування здоров’я належить до галузі особистого страхування і об’єднує в собі такі ризикові види страхування, як медичне страхування та страхування від нещасних випадків. Отже, страхування здоров’я є інтегрованим поняттям, що включає в себе ризикові види особистого страхування, спрямовані на забезпечення страхового захисту майнових інтересів громадян, пов’язаних з необхідністю відновлення та збереження здоров’я.

Таким чином, доцільним буде визначення страхування здоров’я як системи економічних відносин, спрямованих на захист майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб, пов’язаних з життям і здоров’ям громадян, у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів

Для повноцінного відображення здійснення страхування здоров’я варто розглядати такі його складові:

  •   медичне страхування (в обов’язковій і добровільній формі):
  •   безперервне страхування здоров’я;
  •   страхування здоров’я на випадок хвороби;
  •   страхування медичних витрат;
  •  страхування від нещасних випадків (в обов’язковій і добровільній формі).

В рамках страхування здоров’я визначальне місце відводиться медичному страхування з огляду на його необхідність не лише для захисту майнових інтересів громадян, пов’язаних зі здоров’ям, а й як механізму, здатного суттєво поліпшити структуру фінансування сфери охорони здоров’я, збільшити обсяги фінансових ресурсів медичної галузі.

Бідний В.Г. визначає медичне страхування як систему заходів зі створення спеціального грошового фонду, з якого відшкодовуються витрати на медичні послуги, утримання хворих у лікувально-профілактичних закладах та інші матеріальні збитки, що пов'язані з погіршенням здоров'я, зниженням працездатності та порушенням соціальної активності людини.

Метою медичного страхування доцільно було б вважати забезпечення громадянам соціальних гарантій і прав на отримання медичної допомоги за рахунок накопичених коштів при виникненні страхового випадку, а також фінансування профілактичних заходів.

За визначенням Радиша Я.Ф., медичне страхування - це система організаційних та фінансових заходів щодо забезпечення страхової медицини.

Медичне страхування, згідно Закону України «Про страхувння», може здійснюватись в обов'язковій та добровільній формах.

Поняття страхування
Новини
03.03.2023  Науково доведено: через смартфони ви можете старіти швидше
24.02.2023  Стимуляція спинного мозку відновлює постінсультну функцію рук
17.02.2023  Вчені відкрили здатність жирної їжі руйнувати мозок
10.02.2023  В Індії розробили неінвазивний тест, який використовує штучний інтелект для виявлення раку молочної залози
01.02.2023  Як спостереження за світанками та заходами сонця впливає на здоров'я – вчені
25.01.2023  Аналіз крові для ранньої діагностики хвороби Альцгеймера розробили вчені
18.01.2023  Людина з серцем свині. Пацієнту вперше пересадили серце тварини
11.01.2023  Вчені пояснили, чому оливкову олію варто пити ложками
21.11.2022  Вчені виявили ще одну причину високого ризику атеросклерозу
18.11.2022  Імплантована помпа доставила протиракові ліки у пухлини мозку
16.11.2022  Шум вночі може бути причиною безсоння та серцево-судинних захворювань
14.11.2022  ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ: ТИПИ, СИМПТОМИ, УСКЛАДНЕННЯ
11.11.2022  Виявилося, в епідемії ожиріння винен лише один тип їжі
09.11.2022  Проказа: давня хвороба, здатна регенерувати органи
07.11.2022  "Чарівні гриби" можуть лікувати важку депресію
04.11.2022  Нове випробування пропонує переваги CV з EPA: RESPECT-EPA
02.11.2022  Майже 500 українських медиків завершили навчання з тактичної медицини
01.11.2022  Чи можна людям з діабетом пити алкоголь
31.10.2022  Знайдено овоч, здатний знизити цукор у крові відразу на 20%
28.10.2022  Людська печінка може працювати 100 років
HINARI
PubMed