Пошук по сайту
Авторизація
Логин:
Пароль:
Регистрация
Забыли свой пароль?
Періодика
Медична інформатика та інженерія
Партнери
Поиск информации по диагнозу / Med And Me Издательский дом ЗАСЛАВСКИЙ Zepter
Технічна підтримка

Мобільна медицина може відсунути лікарів на другі роліНа думку доповідача конференції HIMSS, пацієнти скоро зможуть діагностувати і лікувати себе самі.

На думку доповідача конференції HIMSS, пацієнти скоро зможуть діагностувати і лікувати себе самі.

Вже зовсім скоро може настати час, коли лікарі стануть грати в охороні здоров'я «другу скрипку», оскільки пацієнти зможуть діагностувати і навіть іноді лікувати себе самі - за допомогою мобільних медичних технологій. Такою є одна з головних тез доповіді, прочитаної на конференції HIMSS 2013 Еріком Тополею, професором геноміки Дослідницького інституту Скріппса. «Ваш доктор піде в минуле, - процитував він недавній заголовок з The Atlantic. - Досі це було немислимо, але тепер є всі необхідні елементи для цифрової революції». Ця заява була зустрінута бурхливими оплесками цілком заповненого конференц-залу. (Всього за тиждень HIMSS 2013 відвідали більше 32 тис. осіб).

Тополя закликав покінчити з ерою «патерналістської» медицини, коли тільки у лікарів є доступ до інформації про здоров'я пацієнтів, і почати нову епоху, коли останні є повноправними власниками відомостей про самих себе. «Сьогодні взаємини лікар - пацієнт асиметричні, - заявив він. - Доктор отримує масу інформації, а пацієнт - мізерно мало. Але ми можемо і повинні позбавитися від цієї переваги лікарів над пацієнтами».

Тополя порівняв мобільні технології з друкованим верстатом Гутенберга і тим, що завдяки йому в світі відбулася інформаційна революція. Він згадав
бездротові монітори, що з'явилися останнім часом і надають широкі можливості, від стеження за життєвими показниками до передбачення серцевих нападів, що насуваються, за рахунок розпізнавання проблем з тканинами серця.

Вчений сам продемонстрував кілька технологій, наприклад
пульсоксиметр, що надівається на палець, який можна підключити до iPhone, а також футляр для смартфона Apple, що реєструє електрокардіограму, коли розміщені на ньому датчики торкаються тіла.

Тополя повідомив, що сама Apple пропонує глюкометри для iPhone, за допомогою яких страждаючі на діабет можуть перевіряти рівень цукру в крові. «Хто б міг подумати, що таке стане можливим», - зазначив він.

Він також нагадав, що всього десять років тому не було ні Skype, ні Facebook, ні YouTube, ні Twitter, ні iPhone: «Всьому цьому ще немає і десяти років, а тепер ці технології трансформують цифровий світ. Медицину поки ці перетворення не торкнулися, але це обов'язково станеться. У нас є проблема - ми поки що не надто багато знаємо про пацієнтів. Медицина все ще недалеко пішла від XVIII століття - лікарі виписують ліки, про які мало що знають, для пацієнтів, про які їм відомо ще менше».

Складність, як пояснив Тополя, полягає в нестачі інформації про пацієнтів, як людей і як про членів спільнот. Тим часом секвенування генів, виконання якого для однієї людини колись коштувало мільйони доларів, сьогодні обходиться всього в чотири тисячі, зазначив він.

Завдяки використанню геномної інформації персоналізована медицина вступить в епоху зрілості, надавши можливість отримання «особистих» ліків для маси хвороб, від раку до діабету, вважає Тополь. «У нас серйозна проблема: всіх людей лікують однаково, - продовжив він. - Усіх стрижуть під одну гребінку. Тим часом проведення мамографії всім жінкам старше сорока - це шкода чистої води для двохсот з кожної тисячі. Те ж стосується масового скринінгу на простатоспецифічний антиген - шкода для двохсот з кожної тисячі». Завдяки удосконаленням технологій бездротового стеження хвороби можна виявляти раніше і виключити потребу в щорічних скринінгах, - навіть у простих медоглядах, вважає Тополь.

Він вказав на дослідження, проведене в Каліфорнійському технологічному інституті, де створили вбудовуємі датчики розміром «з половину піщинки», які здатні розпізнавати нерегулярність серцевого ритму. «Наші автомобілі нашпиговані датчиками, так чому б не оснастити ними і наш організм? - Додав він. - Більшість завдань лікаря можна передати самим пацієнтам. Навіщо нам доктора, коли є сучасні технології?»

Тополя навів ряд прикладів, коли існуючі ліки не здатні вилікувати значну частину хворих. Зокрема, за його відомостями, три основних засоби від артриту, що стандартно пропонуються в США, - гуміра, інфліксімаб і етанерцепт - реально допомагають тільки 30% хворих.

«Тобто 70% з 30 млрд дол, витрачених на розробку і виробництво цих ліків, йдуть на вітер», - заявив Тополь. На його переконання, з переходом на персоналізовану медицину, що спирається на геномну інформацію, ситуація набагато покращиться.

Тополя відомий тим, що в 2005 році, під час перебування головним кардіологом медичного центру Cleveland Clinic, оскаржував безпеку анальгетика віокс і навіть виступив у ролі головного свідка на процесі проти
компанії Merck, що його випускала, яка звинувачувалася в приховуванні інформації про побічні ефекти засобу. В результаті ліки вилучили з продажу.

Після Cleveland Clinic Тополь почав займатися геномікою в Дослідницькому інституті Скріппса, де зараз він працює на посаді директора з науки. Крім того, Тополя займає пост заступника голови правління об'єднання West Wireless Health Institute.

«Не варто забороняти доступ споживачам до геномної інформації, - упевнений він. - Це ж ваша ДНК, ви маєте повне право з нею ознайомитися».

Прогнози Тополя на майбутнє можуть здатися спірними, але він не самотній у своїй думці. Виступивший перед ним член правління HIMSS Скотт Холбрук дотримується схожої позиції: «Якщо ми збираємося перетворити медичні інформаційні технології, отже, потрібно залучити до цього всі зацікавлені сторони, тобто не тільки ІТ-фахівців. Необхідно перейти від медицини, в якій панують постачальники послуг, до охорони здоров'я, центром якого є громадяни. У світ медицини необхідно ввести споживачів».
Джерело: osp.ru
Новини
03.03.2023  Науково доведено: через смартфони ви можете старіти швидше
24.02.2023  Стимуляція спинного мозку відновлює постінсультну функцію рук
17.02.2023  Вчені відкрили здатність жирної їжі руйнувати мозок
10.02.2023  В Індії розробили неінвазивний тест, який використовує штучний інтелект для виявлення раку молочної залози
01.02.2023  Як спостереження за світанками та заходами сонця впливає на здоров'я – вчені
25.01.2023  Аналіз крові для ранньої діагностики хвороби Альцгеймера розробили вчені
18.01.2023  Людина з серцем свині. Пацієнту вперше пересадили серце тварини
11.01.2023  Вчені пояснили, чому оливкову олію варто пити ложками
21.11.2022  Вчені виявили ще одну причину високого ризику атеросклерозу
18.11.2022  Імплантована помпа доставила протиракові ліки у пухлини мозку
16.11.2022  Шум вночі може бути причиною безсоння та серцево-судинних захворювань
14.11.2022  ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ: ТИПИ, СИМПТОМИ, УСКЛАДНЕННЯ
11.11.2022  Виявилося, в епідемії ожиріння винен лише один тип їжі
09.11.2022  Проказа: давня хвороба, здатна регенерувати органи
07.11.2022  "Чарівні гриби" можуть лікувати важку депресію
04.11.2022  Нове випробування пропонує переваги CV з EPA: RESPECT-EPA
02.11.2022  Майже 500 українських медиків завершили навчання з тактичної медицини
01.11.2022  Чи можна людям з діабетом пити алкоголь
31.10.2022  Знайдено овоч, здатний знизити цукор у крові відразу на 20%
28.10.2022  Людська печінка може працювати 100 років
HINARI
PubMed