Пошук по сайту
Авторизація
Логин:
Пароль:
Регистрация
Забыли свой пароль?
Періодика
Медична інформатика та інженерія
Партнери
Поиск информации по диагнозу / Med And Me Первый украинский нефрологический сайт проф. Д. Иванова Zepter
Технічна підтримка

Здоров'я понад усе!
Сьогодні я хотів би поділитися своїми міркуваннями за однією з ключових політичних тем - охорони здоров'я ... Чомусь вважається, що існує якась «політична сфера», що має своє, досить обмежене, поле проблем. Насправді, справжні політичні теми - це не черговий фарс на тему: «а чи не визнати нам державною російську мову?», «А не посваритися чи в черговий раз, вибираючи героїв нації?» Однією з таких справжніх, на мою думку, політичних тем, є охорона здоров'я, про яку я хотів би сьогодні поговорити.

Охорона життя і здоров'я громадян за визначенням є головним завданням держави. Відповідно, одним з найважливіших критеріїв ефективності держави служить тривалість і умови життя громадян. Всесвітня організація охорони здоров'я щорічно складає рейтинги держав за очікуваною тривалістю життя. В останньому Україна займає 124 місце (в середньому українці живуть близько 69 років - 62 чоловіки і 74 жінки). Найцікавіше, що лідери цього рейтингу - не тільки країни «великої вісімки», але і менш впливові на міжнародній арені держави, які проводять продуману і орієнтовану на здоров'я власного народу політику. Це Іспанія (якої деякі аналітики пророкують повторення «грецького сценарію»), Ісландія, економіку якої «лихоманить» сильніше, ніж нашу, і «держави-карлики» типу Андорри чи Сан-Марино, і наприклад, автономний район Китаю - Макао.

Я наводжу ці приклади, щоб підтвердити істину: зрозуміло, тривалість життя пов'язана з економікою держави (наприклад, з відсотком загальних витрат на медицину від обсягу ВВП), проте далеко не все залежить від економічної могутності. Втім, наші 2400 гривень на душу населення, що виділяються на рік на медицину, дійсно виглядають безглуздо на тлі 48 000 гривень (в перерахунку на нашу національну валюту) в тій же Ісландії, але це, повторюся, залежить не стільки від економічного благополуччя, скільки від пріоритетів внутрішньої політики. Охорона здоров'я не може фінансуватися за залишковим принципом, так як є сферою, що частково виправдовує саме існування держави, як інституту.

Як медицина може не бути пріоритетом в країні, в якій понад мільйон громадян хворі на туберкульоз, а 350 тисяч - на СНІД? Немислимі за європейськими мірками цифри! ..

Я усвідомлюю, що поки це виглядає як популістська констатація очевидних (на жаль, не для всіх) істин. Однак, тепер обмежимо свої міркування «про належне» суворою дійсністю: держава не може виділяти на охорону здоров'я більше 6-10% від ВВП, а тому навіть якщо б 2400 гривень перетворилися в 4000, по суті, нічого б не змінилося. Охорона здоров'я, як і раніше була б однією з головних осередків корупції, більшість українців, як і раніше, не могли б собі дозволити цю «безкоштовну медицину». Отже, що робити державі, виходячи з «сущого»?

Як не дивно, державі слід усунутися. Зрозуміло, не «усунутися взагалі», а дати стартовий (законодавчий) імпульс для появи і нормального функціонування ринку. Ідея «державної безкоштовної медицини» в умовах тотальної корупції перетворилася у власну протилежність.

Останні 20 років переконливо показали, що зберегти переваги (а вони були, поряд з недоліками, але все-таки були!) Радянської моделі внутрішньої політики нам не вдалося. Тобто, слід переходити на ліберальну ринкову схему. Переходити на систему медичного страхування, забезпечувати здорову конкуренцію в галузі, зберігаючи певний «мінімальний пакет» для соціально незахищених верств. Ось основні напрямки для української держави.

Досвід наших сусідів (зокрема, Польщі) показує, що краще поєднувати впровадження ОМС (обов'язкового медичного страхування) і ДМС (добровільного медичного страхування). ОМС буде забезпечувати згаданий «мінімум», при цьому кожен громадянин може укласти додатковий індивідуальний договір (збільшивши розмір плати і, відповідно, обсяг отримуваних послуг). І хоча неминучість цього шляху вже мало у кого викликає сумніви, навряд чи напередодні виборів справа зрушиться з мертвої точки.

Зрозуміло, ідея «безкоштовної медицини» припаде до смаку більшій кількості громадян, ніж обов'язкове страхування. Ймовірно, «провідникам реформ» (а розмови про необхідність реформи охорони здоров'я ведуться вже давно і на найвищому рівні) слід апелювати до раціонального, уродженого прагматизму українців. Адже строгий підрахунок покаже, наскільки вигідніше застрахуватися, ніж пожинати плоди «безкоштовної медицини» в наскрізь корумпованій країні. Хочеться вірити, що всім нам вистачить здорового глузду не повертатися в лоно популізму. Воно притягує перспективою безтурботної впевненості в завтрашньому дні, але в решті решт, знищує перспективу розвитку як суспільства, так і держави.

Ми можемо обговорювати різні теми - будівництво або освіту, спорт або медицину, але неминуче повертаємося до основної проблеми. В Україні є тільки дві позиції: позиція популістів і позиція прагматиків. До цього часу популізм брав верх над прагматизмом, а це визначало шлях розвитку України. Особисто я хочу кращого для України, тому виступаю за відмову від «солодких плацебо» на користь «гірких пілюль».

Викорінити популізм просто - перестати в нього вірити.

Чи здатні ми на це? Думаю, ми зможемо це зробити, враховуючи відторгнення, яке відчуває все більша кількість громадян України по відношенню до демагогії, що отруює розум.
Джерело: наш.com.ua
Новини
03.03.2023  Науково доведено: через смартфони ви можете старіти швидше
24.02.2023  Стимуляція спинного мозку відновлює постінсультну функцію рук
17.02.2023  Вчені відкрили здатність жирної їжі руйнувати мозок
10.02.2023  В Індії розробили неінвазивний тест, який використовує штучний інтелект для виявлення раку молочної залози
01.02.2023  Як спостереження за світанками та заходами сонця впливає на здоров'я – вчені
25.01.2023  Аналіз крові для ранньої діагностики хвороби Альцгеймера розробили вчені
18.01.2023  Людина з серцем свині. Пацієнту вперше пересадили серце тварини
11.01.2023  Вчені пояснили, чому оливкову олію варто пити ложками
21.11.2022  Вчені виявили ще одну причину високого ризику атеросклерозу
18.11.2022  Імплантована помпа доставила протиракові ліки у пухлини мозку
16.11.2022  Шум вночі може бути причиною безсоння та серцево-судинних захворювань
14.11.2022  ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ: ТИПИ, СИМПТОМИ, УСКЛАДНЕННЯ
11.11.2022  Виявилося, в епідемії ожиріння винен лише один тип їжі
09.11.2022  Проказа: давня хвороба, здатна регенерувати органи
07.11.2022  "Чарівні гриби" можуть лікувати важку депресію
04.11.2022  Нове випробування пропонує переваги CV з EPA: RESPECT-EPA
02.11.2022  Майже 500 українських медиків завершили навчання з тактичної медицини
01.11.2022  Чи можна людям з діабетом пити алкоголь
31.10.2022  Знайдено овоч, здатний знизити цукор у крові відразу на 20%
28.10.2022  Людська печінка може працювати 100 років
HINARI
PubMed